O czym pamiętać kupując podręczniki szkolne??>

Podręczniki do szkoły

Gdyby zapytać uczniów z różnych szkół o jedną, najważniejszą cechę wakacji, z pewnością wielu z nich odpowiedziałoby, że wakacje mają to do siebie, że szybko mijają. I faktycznie, jeszcze niedawno mieliśmy zakończenie roku szkolnego, a dziś mamy już praktycznie końcówkę lipca i półmetek wakacji. Jeszcze 2-3 tygodnie i na dobre rozpocznie się szał związany z zakupami nowych podręczników szkolnych. Czy powinniśmy o czymś pamiętać?

Przede wszystkim kompletując podręczniki szkolne dla naszych dzieci musimy być absolutnie pewni tytułu danego podręcznika oraz nazwy wydawnictwa, które je przygotowało. Bez tego bardzo łatwo się pomylić, a przyjście do szkoły z nieodpowiednim podręcznikiem na pewno nie jest zbyt komfortową sytuacją dla dziecka i może narazić je na niepotrzebne drwiny i stres. Tak więc nie powinniśmy pochopnie sięgać po podręczniki do danego przedmiotu o ile wcześniej nie mamy podanego dokładnego tytułu, wydawnictwa czy też autorów podręczników.

Jak zapewne wielu z nas wie, mimo pewnej ogólnej podstawy programowej podręczniki szkolne mogą się różnić i to znacząco - przede wszystkim pod względem rozplanowania materiału, układu treści czy też akcentów położonych na różne zjawiska, aspekty i problemy. Różnią się również sposoby, w jakie autorzy starają się aktywizować uczniów, czy też zadania, które przed nimi stawiają.

Oczywiście to do nauczyciela należy wybór odpowiedniego podręcznika, więc nawet jeśli nam osobiście wydaje się, że lepszy dla naszego dziecka byłby podręcznik innego wydawnictwa nie powinniśmy za wszelką cenę forsować naszego stanowiska, gdyż może się to skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony nauczyciela. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kupić dodatkowy podręcznik jako pomoc naukową, z której dziecko będzie korzystać w domu, samodzielnie lub pod okiem korepetytora.