Tomek Wilmowski i Pan Samochodzik czyli książki młodzieżowe z naszego dzieciństwa?>

Osoby po 30-tym roku życia z pewnością pamiętają ze swego dzieciństwa oraz pierwszych lat młodości, bohaterów, którzy rozpalali naszą ówczesną wyobraźnię. Byli to nie tylko bohaterowie filmów, ale również książek - tacy jak Tomek Wilmowski z książek Alfreda Szklarskiego, czy też Pan Samochodzik z książek Zbigniewa Nienackiego.

Dzieci z każdego pokolenia mają swoich bohaterów, z którymi starają się utożsamiać. Jednak zmieniają się oni wraz ze zmianą mód i trendów. Popularne książki młodzieżowe z lat 80-tych dziś są czytywane raczej głównie przez pasjonatów literatury, a tych jest niewielu. Inni bohaterowie zasiedlają więc wyobraźnię młodych ludzi.

Istnieją oczywiście książki młodzieżowe o ponadczasowej wartości, które znane są w różnych pokoleniach, jednak wydaje się, że dzisiejsze czasy nie sprzyjają odważnym i honorowym bohaterom, których znamy z ksiażek młodzieżowych z naszej młodości. Współczesne czasy promują raczej bohaterów pięknych, ambitnych, indywidualistów, a często nawet egoistów skupionych wyłącznie na sobie i zaspokajaniu własnych potrzeb. I niestety wydaje się, że młodsze pokolenia w coraz większym stopniu ich przypominają.

Czy znaczy to, że mody i trendy, które panują w książkach młodzieżowych przenikają do rzeczywistości? Być może, możliwe jednak również, że to książki młodzieżowe są odbiciem charakterów i postaw, które funkcjonują wśród współczesnych nastolatków.

Tags: