Popularność książek fantasy i perspektywy dla młodych autorów?>

Książki z gatunku fantasy to bardzo specyficzna kategoria książek, która od wielu już lat ma swoje oddane grono czytelników, które sięga praktycznie po każdą ważniejszą pozycję z tego nurtu w literaturze. Klasyczne książki fantasy Andrzeja Sapkowskiego, J. R. Tolkiena, George’a R. R. Martina, czy Terrego Pratchett’a cieszą się niesłabnącym powodzeniem od lat, jednak do grona popularnych autorów stopniowo dołączają również nowi, młodzi i zdolni autorzy współczesnych książek fantasy.

Oczywiście książki fantasy są swego rodzaju niszą - zwłaszcza tytuły nowe, książki autorów młodych i startujących dopiero do prawdziwej kariery sprzedają się w niewielkich nakładach. Dopiero, kiedy autor odniesie jakiś spektakularny sukces, zdobędzie jakąś branżową nagrodę, zostanie doceniony przez bardziej znanych kolegów, lub jego książka doczeka się filmowej lub serialowej adaptacji, wtedy jego książki trafiają do znacznie szerszego kręgu odbiorców.

Jednak zanim tak się stanie, przed autorami książek fantasy stoją lata ciężkiej pracy, nierzadko frustracji i złości. Nie jest to więc łatwa nisza, a żeby awansować do grona ścisłej czołówki pisarzy fantasy oprócz talentu, determinacji oraz konsekwencji potrzeba też sporo szczęścia. Dlatego też większość niszowych autorów książek fantasy nie utrzymuje się z literatury, pracuje zazwyczaj na etacie, a pisanie traktuje jako rodzaj hobby.

Tags: