Książki psychologiczne nie tylko dla specjalistów?>

książki psychologiczne

Książki psychologiczne przez wiele osób traktowane są jako bezwartościowa lektura, która przeznaczona jest wyłącznie wąskiemu gronu specjalistów. Tymczasem istnieje wiele książek psychologicznych, które w bardzo wymierny i pozytywny sposób mogą wpłynąć na nasze życie, na nasze relacje z innymi ludźmi, na zrozumienie innych i samych siebie.

Jednak popularne książki psychologiczne to nie tylko profesjonalne opracowania, pełne specjalistycznego słownictwa, fachowych i dokładnych opisów i suchej teorii. To również książki, które przeznaczone są do znacznie szerszego audytorium niż psychologowie i studenci psychologii. Do takich książek zaliczyć możemy zarówno klasyczne pozycje Daniela Golemana (np. “Inteligencja emocjonalna”), Philipa Zimbardo (“Nieśmiałość”, “Efekt Lucyfera”), Roberta B. Cialdiniego (“Wywieranie wpływu na ludzi”), Roberta Kiyosakiego ("Biedny ojciec, bogaty ojciec"), ale również wiele książek mniej znanych autorów, którzy również postanowili zająć się w swoich książkach tematyką psychologii, świadomości, budowania i rozumienia relacji z innymi, czy też samorozwoju.

Popularne są zwłaszcza książki, które pomagają nam w planowaniu naszego życia i kariery zawodowej, w kreowaniu skutecznych i pozytywnych nawyków, czy też wyznaczaniu sobie celów i ich realizowaniu. Często te książki należą do literatury NLP (programowanie neurolingwistyczne), która święci od kilku lat triumfy wśród biznesmanów z całego świata.

Jednym z najpopularniejszych i zdecydowanie najważniejszych autorów książek psychologicznych tego typu jest Brian Tracy, którego książki przez wielu traktowane są jako kultowe. Warto zapoznać się z różnymi książkami psychologicznymi, gdyż mogą one bardzo pozytywnie wpłynąć na naszą codzienność.