Książka, a jakby nie książka - o audiobookach?>

Audiobooki są obecnie słuchane coraz częściej. Nic dziwnego - czas płynie coraz szybciej i nie zawsze mamy możliwość zapoznania się z papierową wersją książki.

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a już na pewno nie przeciwnicy audiobooków, to za pierwsze książki tego typu można uznać słuchowiska radiowe. Choć były one specjalnie przygotowywane do odczytywania na antenie i posiadały więcej dźwięków, niż tylko głos lektora, to jednak pozwalały zapoznawać się z utworami literackimi na przykład podczas pracy.

Obecnie nie trzeba czekać na podaną godzinę i włączać radia. Dowolny audiobook można ściągnąć z internetu i to zazwyczaj w tym samym czasie, gdy pojawia się premiera papierowej wersji. By móc cieszyć się własną książką w formie audiobooka można skorzystać z internetowych księgarni. Interesujące są także te, które oferują część dzieł literackich do słuchania za darmo.

Audiobook możemy odtworzyć nie tylko na laptopie czy tablecie. Nieco bardziej zaawansowane technologicznie czytniki e-book również mają opcję odczytywania plików w formacie mp3. Wiele osób z chęcią skorzysta z możliwości odsłuchiwania na telefonie komórkowym lub odtwarzaczu mp3. To pozwala zabrać swoje ulubione, wielotomowe dzieło wszędzie - także w podróż pociągiem czy metrem. Zaopatrując się w odpowiednie słuchawki douszne można więc zapomnieć o całym świecie, słuchając prozy Myśliwskiego czy wędrując wraz z hobbitami po świecie Tolkiena.
Tags: