Opowiadania i książki z dreszczykiem?>

Literatura amerykańska może być traktowana różnie, jednak zdecydowanie w jednym nurcie pisarze amerykańscy się wybijają. Mowa oczywiście o literaturze grozy, powieściach z dreszczykiem i książkach horrorach, gdyż kilku najważniejszych pisarzy z tego nurtu jest właśnie Amerykanami.

Wśród najważniejszych autorów książek-horrorów oraz powieści grozy z pewnością będziemy musieli umieścić Howarda Phillipsa Lovecrafta, Edgara Allana Poe, Stephena Kinga, a także Jonathana Carrolla (do literatury grozy zaliczyć można kilka jego powieści, zwłaszcza “Głos naszego cienia”). Oczywiście Amerykanów tworzących tego rodzaju literaturę będzie znacznie więcej, jednak te postacie moim zdaniem zasługują na największą uwagę i zdecydowanie wybijają się przed szereg.

Poe i Lovecraft to pisarze, którzy są zaliczani do klasyków i prekursorów gatunku książek horrorów, ich opowiadania były niezwykle kunsztowne, tajemnicze oraz niepokojące. To było zupełnie coś innego niż większość horrorów filmowych, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Jednak z pewnością również współcześni twórcy horrorów inspirują się Poem i Lovecraftem, a jednym z najważniejszych współczesnych autorów jawnie przyznających się do inspiracji tymi dwoma klasycznymi autorami jest Stephen King, autor wielu bestsellerów i głośnych powieści. Obecnie to właśnie King oraz brytyjski pisarz Graham Masterton uważani są za najbardziej znanych i najważniejszych pisarzy horrorów w formie książkowej.

Tags: