Dlaczego sięgamy po książki fantasy??>

książek fantasy

Gdy pracownicy księgarni pytani są o to, jakie książki cieszą się obecnie największą popularnością, zdecydowana większość z nich wskazuje przede wszystkim na książki fantasy zwracając uwagę na systematyczny wzrost zainteresowania literaturą tego typu. Okazuje się przy tym, że mamy do czynienia z pozycjami, po które nie sięga wyłącznie młodzież, w świecie, w którym nie wszystko można wytłumaczyć w racjonalny sposób, zanurzają się bowiem również osoby dorosłe. Dlaczego tak się dzieje.


Świat nie do końca fantastyczny

Zdecydowana większość osób sięgających po literaturę fantasy zwraca uwagę na to, że książki tego rodzaju pozwalają na oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości. Szybko można jednak przekonać się o tym, że ucieczka do świata magii nie jest wcale sposobem na zapomnienie o aktualnych problemach. W świecie książek fantasy występują one w natężeniu wcale nie mniejszym niż wokół nas, okazuje się przy tym, że niezwykle trudno jest rozwiązać je z wykorzystaniem kilku najbardziej nawet skomplikowanych zaklęć. Tym, co różni oba światy jest więc nie poziom ich złożoności, ale przede wszystkim system wartości ich mieszkańców. My godzimy się z niesprawiedliwością przekonując samych siebie, że nie jesteśmy w stanie się jej przeciwstawić. Bohaterowie świata fantasy wierzą jednak w swoją moc i wykazują się godną podziwu konsekwencją.


Stare prawdy w nowej formie

Innym atutem książek fantasy jest płynące z nich przesłanie. Tylko osoby, które nie miały z nimi nigdy do czynienia mogą mówić, że są to książki opowiadające o krasnoludach elfach i czarodziejach. W rzeczywistości ich tematem jest miłość, przyjaźń, poświęcenie i zdrada, literatura fantasy staje się więc swego rodzaju bajką dla dorosłych, w której triumfują zasady moralne wpajane nam od pokoleń, a zło w pewnym momencie musi, choćby na moment, uznać swoją porażkę.