Kolorowanki antystresowe a mindfulness?>

Coraz popularniejsze kolorowanki antystresowe są bardzo często opatrzone słowem "Mindfulness". Ten popularny ostatnio w praktyce psychologicznej i samorozwojowej nurt zasługuje na to, by nieco lepiej go poznać i zrozumieć jego istotę.

Mindfulness, czyli być

Twórcą tego pojęcia jest profesor Kabat - Zinn. Na czym polega jego istota? W natłoku bodźców ludzie przeżywają swoje życie pośpiesznie, bez uwagi, w biegu. Chodzi o to, by odbierać całym sobą bieżącą chwilę i umieć poświęcać się bez reszty aktualnej czynności. Coraz częściej zestresowane, zapracowane osoby zapisują się na powszechne już obecne kursy mindfulness, a ci, którzy nie mają zbyt wiele czasu, kupują poradniki lub kolorowanki antystresowe.

Kolorowanie a stres

Co wyróżnia takie kolorowanki od tych klasycznych, dziecięcych? To przede wszystkim stopień skomplikowania wzorów i ich łagodny, często zbliżone do mandali charakter. Dzięki kolorowankom antystresowym można skupić się i poświęcić choćby pół godziny dziennie jednemu zajęciu, bez rozpraszania się na odbiór pobocznych bodźców. Nie każdy znajdzie w kolorowankach sposób na relaks, ale z całą pewnością warto spróbować. Koszt nie jest ogromny, za to korzyści mogą go odpłacić z naddatkiem.

Tags: