Audiobooki - słuchanie literatury w nowoczesny sposób?>

Audiobooki to forma odbioru literatury, która zyskuje coraz większą popularność. Słuchanie książek pozwala na odbiór treści w różnych sytuacjach, takich jak jazda samochodem, w czasie wolnym czy podczas wykonywania innych czynności. W dzisiejszych czasach, kiedy życie staje się coraz bardziej zabiegane, a czas wolny jest coraz cenniejszy, audiobooki stają się atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Właściwości audiobooków

Audiobooki to dźwiękowa wersja książki, nagrywana w studio nagraniowym. Książka jest czytana przez lektora, który pochodzi z branży aktorskiej lub dubbingowej. Dzięki temu słuchacz może wcielić się w postaci i doświadczyć opowieści jakby znajdował się w środku akcji. Audiobooki mają wiele zalet, w tym:

  • Słuchacz nie musi skupiać się na czytaniu tekstu, dzięki czemu może słuchać audiobooka w różnych sytuacjach, takich jak jazda samochodem, w czasie wolnym czy podczas wykonywania innych czynności.
  • Audiobooki są dostępne w różnych formatach, w tym mp3, CD lub streaming online, co pozwala na dostęp do literatury w dowolnym miejscu i czasie.
  • Słuchanie książek może być atrakcyjne dla osób, które nie lubią czytać lub mają problemy z koncentracją podczas czytania.

Jak działa rynek audiobooków?

W Polsce rynek audiobooków rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilku lat liczba wydawanych audiobooków wzrosła o około 50%. W 2020 roku Polska zajęła drugie miejsce w Europie pod względem sprzedaży audiobooków, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii. Popularność audiobooków w Polsce wynika z faktu, że Polacy lubią słuchać książek w podróży, a także ze wzrostu zainteresowania literaturą w ogóle. Są również ogólnodostępne, np. pod adresem https://www.ibuk.pl/audiobooki.html.


Które audiobooki warto przeczytać?

Na rynku audiobooków można znaleźć szeroką gamę literatury, od powieści sensacyjnych po literaturę piękną. Warto wybierać książki, które interesują nas tematycznie, a także słuchać ich w wykonaniu dobrych lektorów. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów godnych polecenia audiobooków:

  • "Solaris" Stanisława Lema w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka,
  • "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J.K. Rowling w wykonaniu Piotra Fronczewskiego,
  • "Opowieści z Ziemiomorza" Ursuli K. Le Guin w wykonaniu Piotra Machalicy.

Audiobooki to idealna alternatywa dla tradycyjnej lektury. Dzięki nim można słuchać ulubionych książek, a jednocześnie robić coś innego, np. gotować, ćwiczyć lub podróżować. Co więcej, dzięki postępowi technologicznemu, audiobooki są obecnie dostępne na różnych platformach i w różnych formatach.

Tags: